بازگشت گروه كار بخش كارشناسان جوان
  
    < گروه كار بخش كارشناسان جوان   < اعضاي اصلي   < 


گروه‌کار كارشناسان بخش جوان كميته ملي آبياري و زهكشي ايران از سال 1375 تنها با داشتن سه عضو شروع به كار كرده و تاكنون با داشتن اعضاي جوان و پر تلاش به صورت مستمر و منظم وظايف خود را اعم از تهيه لوح فشرده نرم افزارهاي مرتبط با آب، مستند نمودن نشريات و كتب قديمي با تهيه لوح‌هاي فشرده، برگزاري مسابقات علمي، تهيه و چاپ خبرنامه‌هاي فصلي،‌ تهيه خبرنامه بين‌المللي، تأليف و ترجمه ‌و نشريات، برگزاري كارگاه آموزشي، همكاري در تكميل بانك اطلاعاتي شناسنامه‌هاي شبكه‌هاي آبياري دنبال نموده و علاوه بر آن‌ها در بسياري از فعاليت‌هاي كميته همچون برگزاري كارگاه‌ها، همايش‌ها و كنفرانس‌هاي كميته ملي به‌عنوان بازوي محرك اين ارگان نقش بسيار مؤثر داشته است. از افتخارات اين بخش كسب مقام رياست گروه‌كار بين‌المللي بخش جوان براي چندين دوره پياپي است.

اهم فعاليت‌هاي اين گروه‌كار از ابتدا تاكنون به شرح زير مي‌باشد:

 

کتاب‌‌ها و نشريات منتشر شده:

ترجمه و تألیف برخی از کتاب‌ها یا نشریات در زمینه كاري مرتبط با شرح وظايف گروه، ‌از جمله فعالیت‌های مؤثر اين گروه‌‌كار بوده است. از مجموعه انتشارات چاپ شده این گروه کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

¡        سيستم هاي آبياري كنترل شده؛

¡        راهكارهاي مقابله با خشكسالي؛

¡        آبياري در مقياس كوچك براي مناطق خشك؛

¡        كتاب استفاده از آب در كشاورزي؛

¡        كتاب كاربرد ژئوسنتتيك ها در پروژه هاي آبياري و زهكشي؛

¡        كتاب آب براي غذا، آب براي زندگي.

 

کارگاه‌های فنی برگزار شده:

¡      كارگاه فني مديريت‌ استفاده‌ از آب‌ شور؛

¡      كارگاه آموزشي اينترنت در آبياري؛

¡      كارگاه آموزشي سنجش از راه دور (RS) و سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS

¡      كارگاه آموزشي مدلسازي در آبياري؛

¡      كارگاه آشنايي با راهبردهاي مهندسي در آبياري و زهكشي؛

¡      كارگاه آموزشي تخصصي مدل هيدروليكي HEC –RAS.

 

نشست‌های تخصصی برگزار شده:

علاوه بر كارگاه‌هاي ذكر شده اين گروه‌كار به‌صورت دوره‌اي جلساتي با نمايندگان دانشجويي كميته ملي در سراسر نقاط كشور برگزار نموده و نيز حسب درخواست دانشكده‌هاي كشاورزي در اكثر شهرها، اقدام به برگزاري نشست‌هاي دانشجويي نموده است، كه در هر يك از اين نشست‌‌ها علاوه بر معرفي كميته ملي و وظايف آن چندين مقاله علمي نيز توسط اعضاي بخش جوان ارائه شده است. دانشگاه‌هاي شهرهاي اهواز، ‌بيرجند، زابل، همدان، شيراز، مشهد، قزوين، شهركرد، كرمانشاه، ارومیه، شاهرود و گرگان از جمله ميزبانان اين نشست‌ها بوده‌اند.

 

 

بازديد‌های تخصصی برگزار شده:

علاوه بر موارد ذكر شده اين كارگروه با وجود تفاهم‌نامه منعقد شده با انجمن تاريخ آب آلمان همكاري‌هاي لازم در برگزاري بازديدهاي فني و علمي بخش جوان طرف آلماني از سازه‌هاي آبي ايران و همراهي نمودن هيئت فوق را انجام داده و با هماهنگي‌هاي صورت پذيرفته طي دو دوره اعضاي اين گروه‌كار و برخي كارشناسان و دانشجويان داخلي از سازه‌هاي آبي كشور آلمان بازديد به‌عمل آوردند كه نتايج اين بازديد‌ها در گزارشات مفصلي درج و در آرشيو كميته ملي نگهداري مي‌شود.

 

فعالیت‌های در دست انجام:

كتاب تاريخ آب و آبياري در ايران معاصر، يكي از مهمترين نشريات اخیر اين گروه‌كار است كه تأليف آن به‌دليل صرف زمان زياد جهت جمع‌آوري اطلاعات به مدت 6 سال به طول انجاميده و هم اكنون در مرحله داوري و چاپ قرار دارد. اين گروه‌كار در تدوين اين كتاب كه مروري جامع و كامل بر فعاليت‌هاي علمي و عملي انجام شده در زمينه آب و ليست عاملان و بزرگان صنعت آب طي سده اخير بوده بسيار جديت نموده است.    

 

 اعضای فعلی گروه‌کار:

 آقاي مهندس عليرضا سلامت (رئيس گروه‌كار)

خانم مهندس سارا اكبرنژاد

خانم مهندس نيلوفر صادقي

خانم مهندس الميرا ابدي

خانم مهندس مينا محمودي

آقاي مهندس حسن فراهاني

آقاي مهندس مجتبي پورمقدم

 

 

 

همچنين از جمله افرادی که پیش از این در این گروه‌کار فعالیت داشته‌اند می‌توان به آقایان دكتر حسن رحيمي (رئيس اسبق گروه‌كار)، مهندس عليرضا توكلي، مهندس مهران نوروزي، مهندس محمدرضا انتصاري، دكتر عباس قاهري، مهندس سيدحسن طباطبايي، مهندس بهنام باغبان‌زاده، مهندس مهرزاد‌ احساني، مهندس هومن خالدي، مهندس مهدي  قبادي‌نيا، دكتر حامد ابراهيميان، مهندس نيما نجفي، دكتر اسماعيل بيات، دکتر مرتضی یزدخواستی، دكتر رحمان داوطلب، مهندس نیک قلب و دکتر سلطانی و خانم‌ها مهندس نيلوفر صادقي و مهندس سحر ملك‌زاده ، مهندس پروانه کاظمی، اشاره نمود که بدينوسيله از تلاش‌هاي این عزیزان نیز سپاسگزاری مي‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

عليرضا سلامت (رئيس)

نیلوفر صادقی

المیرا ابدی

 

 

 

 

 

 

مینا محمودی

   سارا اکبرنژاد

حسن فراهاني

 

 

   

 

 

 

مجتبي پورمقدم

محمد جواد امامی اسکاردی

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 


   

     
 

 

   
 

 

 
     
     

 


www.irncid.org Copyright © 2011 , All rights reserved.
Email : irncid@gmail.com
Designed & Developed By SheedGraphic Multimedia