بازگشت اخبار
تاریخ انتشار: 18/11/1396
11: 12  : ساعت
نوع مطلب: خبر

نشست تخصصی تلفات آب در کشاورزی آبی برگزار شد.
نشست تخصصی تلفات آب در کشاورزی آبی برگزار شد.


🔵 نشست تخصصی تلفات آب در کشاورزی آبی برگزار شد.

🔸تلفات آب در کشاورزی آبی از موضوعات مهم در بخش آب کشور می‌باشد که شناخت، اندازه‌‌گیری و کنترل آن می‌تواند نقش بسزایی در بهبود بهره‌برداری از منابع آب کشور داشته باشد.
در این ارتباط در تاریخ ١١ بهمن ١٣٩٦ نشستی تخصصی با موضوع "تلفات آب در کشاورزی آبی" در محل شرکت مدیریت منابع آب ایران، توسط گروه کار توسعه پایدار سامانه‌هاي آبیاری در مزرعه و با حضور حدود 50 نفر از اساتید و کارشناسان صاحبنظر کشور برگزار شد.

🔹در ابتدای نشست آقای مهندس مهرزاد احسانی (دبیر کل کمیته ملی آبیاری و زهکشی) ضمن خوشامدگویی به حاضرین مقدمه‌ای در خصوص اهمیت موضوع تلفات آب بیان کردند. در ادامه آقای دکتر حسین دهقانی سانیج (رئیس گروه کار توسعه پایدار سامانه‌هاي آبیاری در مزرعه) شرحی مختصر در خصوص علت برگزاری این رویداد بیان داشته و سوالات محوری نشست را به شرح زیر بیان کردند:

١- اجزای تلفات در مقیاس‌های مختلف مزرعه، شبکه آبیاری و زهکشی و دشت کشاورزی کدامند؟
٢- شاخص‌های مناسب برای نشان دادن تلفات کدامند و چه مشخصه‌هایی را باید مورد توجه قرار دهند؟
٣- چرا باید تلفات را کاهش داد و روش‌های کنترل و کاهش تلفات کدامند؟
٤- روش‌های کاهش تلفات چه شاخصه‌هایی باید داشته باشند؟
٥- روش ارزیابی اقدامات کنترل و کاهش تلفات در سطوح مختلف (مزرعه، شبکه و دشت) چگونه باید باشد؟ 

🔸 آقای دکتر نیریزی (رئیس افتخاری کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی ICID) نیز از جمله سخنرانان بخش ابتدایی نشست بودند که به بیان اهمیت موضوع تلفات اشاراتی داشتند.

🔹در ادامه آقای دکتر حسین دهقانی سانیج و آقای مهندس هومن خالدی مقاله‌ای را با موضوع "تلفات آب در کشاورزی آبی" ارایه کردند. ادامه جلسه به بحث و تبادل نظر میان متخصصان و کارشناسان در خصوص سوالات محوری نشست اختصاص یافت.

▪️شایان ذکر است بعد از تهیه گزارش این نشست سه ساعته، یک بیانیه از طرف کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران براساس نظرات و مباحث مطرح شده به عنوان خروجی این نشست تخصصی تهیه خواهد شد.
 
▫️این نشست تخصصی، دومین نشست گروه کار توسعه پایدار سامانه‌هاي آبیاری در مزرعه در سال جاری بود. نشست قبلی این گروه کار در تاریخ ١٣٩٦/٠٨/٠٣ در سالن خلیج فارس شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران با موضوع " بررسی عوامل موثر بر مقدار نفوذ عمقی آب آبیاری و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی" برگزار شده بود.www.irncid.org Copyright © 2011 , All rights reserved.
Email : irncid@gmail.com
Designed & Developed By SheedGraphic Multimedia